Geszt Község Önkormányzata 2022 márciusában a TOP_Plusz-2.1.1-21 kódszámú „Energetikai fejlesztés” című pályázati felhívás keretében 100%-os támogatási intenzitású, vissza nem térítendő támogatásban részesült. A megítélt támogatás összege: 20.475.306,-Ft
A projektről:
Támogatást igénylő neve: Geszt Község Önkormányzata
A projekt azonosító száma: TOP_Plusz-1.2.3-21-BS1-2022-00049
A projekt címe: Belterületi utak fejlesztése Geszten
A projekt megvalósítási időszaka: 2022.06.01-2024.07.30.
A projekt tervezett fizikai befejezése: 2024.07.30.
Támogatás összege: 29.712.294 -Ft
Támogatási intenzitás: 100%
A projekt CÉLJA
A fejlesztéssel érintett helyi belterületi közutak teljes hossza: 0,240 km. A projekt révén megvalósulhat az önkormányzati cél, hogy a településen egyre több egészséges és korszerű köztér jöjjön létre. A közúthálózat egyenletes kiépítettsége és fejlesztése elősegíti a település hosszútávon is fenntartható gazdasági fejlődését, mivel ezen infrastrukturális fejlesztések a vállalkozások számára vonzó célterületet alakítanak ki.
A településen a kiépítetlen belterületi utak aránya még mindig magas (16 %), sok esetben a kiépített utcák állapota sem kielégítő. A projektben érintett utca minősége gépkocsi közlekedésre korlátozottan alkalmas, mivel jellemzőek a kátyúsodások, a gödrös útfelületek. Nagyobb esőzések lakalmával felszínük esetenként kimosódik, mely megnehezíti az érintett célállomások és lakóingatlanok elérhetőségét. Az utcák tömegközlekedést nem bonyolítanak. További probléma, hogy az egyenetlen útfelület közvetve hozzájárulhat a gépjárművek gyorsabb amortizációjához, valamint az útpályákon áthaladó gépkocsi- és motorforgalom már kis sebességnél is elviselhetetlen porképződést okoz. Ennek közvetlen eredménye az útmenti és a kertekben lévő növényzeten, valamint a lakásokban lerakódó porréteg. A szálló por közvetve pedig számos légúti betegség kialakulásához vezethet. Az útfelújítások elmaradása csökkenti a vállalkozások betelepülési hajlandóságát, ezáltal a munkahelyek száma sem bővül, összességében tehát település népességmegtartó ereje csökken.